home office - domowe biuro
W ostatnim czasie na pracowników w Polsce i oczywiście w wielu innych krajach na całym świecie spadła nowa rzeczywistość. Doradzono, abyśmy w miarę możliwości pracowali z domu, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19.

Jako osoba, która już od kilku lat pracuje m.in. w domowym trybie mam dla Was kilka wskazówek – jak zorganizować pracę w domowym zaciszu. Praca w domu, nie jest łatwa. Tym bardziej, że przez osoby niemające styczności z tym trybem, uważana jest za synonim czasu wolnego. Poniżej znajdziesz moje wskazówki jak poradzić sobie z tym wyzwaniem, nie tracąc przy tym zmysłów.

1. Po pierwsze UBIERZ SIĘ

Nastaw budzik. Najlepiej z samego rana zanim rozpoczniesz pracę weź szybki prysznic, uczesz się i ubierz. Warto też pokusić się o lekki makijaż. Przygotuj się tak jak przed wyjściem do pracy. Najlepiej, abyś przed rozpoczęciem pracy znalazł/a też czas na śniadanie i krótką rozmowę z rodziną/zabawę z dzieckiem. Te rzeczy sprawią, że Twoje samopoczucie i pewność siebie wzrosną. Sprawa wydaje się błaha, ale to najważniejszy punkt, który wpłynie na Twoją produktywność podczas pracy.

domowe biuro home office hannah inspires

2. WYZNACZ PRZESTRZEŃ DO PRACY

Osoby, które na co dzień pracują w tym trybie na pewno mają wydzieloną przestrzeń do pracy. W innej sytuacji są osoby, dla których to rozwiązanie czasowe. Postaraj się wygospodarować przestrzeń do pracy. Jeśli nie może to być oddzielne pomieszczenie, to znajdź chociaż biurko lub stół, który możesz przeznaczyć na strefę do pracy. Czym bardziej komfortowo będziesz się czuł, tym większa będzie Twoja koncentracja.
Wystrzegaj się pracy w miejscu, w którym śpisz! Wiem, że wizja pracy w łóżku jest kusząca, ale pamiętaj o tej zasadzie.

3. ZRÓB LISTĘ I WYZNACZAJ CELE

Uwielbiam robić listy! Szczególnie te w ładnych zeszytach albo na kolorowych karteczkach. Są świetnym sposobem na nawigacji pomiędzy zadaniami. Z upływem czasu możesz odznaczać wykonane punkty z listy – to takie motywujące!
Jeżeli masz trudności ze skupieniem się nad konkretnym działaniem – listę zadań możesz rozpisać również godzinowo, to znacznie ułatwi Ci kontrolę nad zadaniami, które zaplanujesz na dany dzień.
Pamiętaj, aby w godzinowym planie pracy uwzględnić również przerwy! Kawa, posiłek, wyjście do sklepu, przerwa na rozmowę z rodziną – to wszystko powinno być zaplanowane.Ustal również cele – zarówno te długo jak i krótkoterminowe. Pomogą Ci zaplanować nie tylko jeden dzień, a kilka dni, a nawet tygodni. Stworzenie planu na pewno zwiększy Twoją wydajność. I pamiętaj! Trzymaj się go.

domowe biuro hannah inspires

4. WYZNACZ GRANICE

Szczerze mówiąc, w obecnej sytuacji, kiedy znaczna część społeczeństwa musi mierzyć się z realiami pracy w domu, ten punkt może wydawać się mało istotny, ale w normalnych okolicznościach ludzie pracujący w domu, muszą niemalże na każdym kroku przekonywać wszystkich wokół, że faktycznie pracują, nawet jeśli są w domu. Jedyne co możesz na to poradzić to być stanowczym. Nawet, jeśli musisz w kółko powtarzać koleżankom i rodzinie, że pracujesz w domu i odmawiać wyjścia na kawę.
Oczywiście w obecnej sytuacji jest trochę łatwiej, ale warto mieć to na uwadze.

5. WYŁĄCZ SIĘ

Dla wielu osób pracujących w domu jest to duża trudność. Nie ukrywam, sama mam z tym największy problem. Często pracując w domu, zapominam określić dokładny czas pracy co sprawia, że pracuję całą dobę. Szczególnie, że prowadzę dwie odrębne firmy.
Kto prowadzi własną działalność, ten wie. Trudno jest się „wyłączyć”, bo przecież trzeba odpisać na maila, odebrać telefon, stworzyć ofertę, przygotować zamówienie… zawsze jest coś do zrobienia, a klienci potrafią napisać nawet w niedziele po 23:00.
Dlatego tak ważne jest to, aby zachować równowagę pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Można sobie z tym poradzić jedynie ustalając limity. Określić dokładnie czas pracy i trzymać się własnych ustaleń. Ja ciągle się tego uczę.
Jeżeli Wasze godziny pracy są nienormowane, musicie dzielić czas pomiędzy sobą również na opiekę nad dzieckiem – ustalcie dokładnie dni tygodnia i godziny, w których NIE PRACUJECIE.

home office hannah inspires
home office
stwórz domowe biuro home office hannah inspires

Stwórz własny rytuał końca pracy, abyś potrafił „emocjonalnie” wrócić do domu. To niezwykle ważne, abyś mógł odciąć się od pracy i pozwolił sobie odpocząć, spędzić czas z rodziną.
Zamknij komputer i jeśli tylko masz taką możliwość wyjdź na chwilę z domu. Zadbaj o to, abyś mógł wrócić z czystą głową i totalnie oddać się czynnościom, które zapewnią Ci odpoczynek.

Chętnie dowiem się jakie są Twoje sprawdzone sposoby ułatwiające pracę w domu.

Share: