Lilka rośnie i rosną też jej potrzeby. Postanowiłam więc zrezygnować z sypialni na rzecz stworzenia dla niej przestrzeni do spania, zabawy i miejsca na graty, które walają się po całym domu zwane zabawkami. Pewnie każdy rodzic wie, co mam na myśli.

Lubię zmiany i kto mnie zna, ten wie, że nie potrafię usiedzieć na tyłku nawet chwili, dlatego ciągle planuję, wymyślam nowe zadania, uczę się czegoś. Tym razem padło na odświeżenie kuchenki dziecięcej.

Od samego początku staramy się selektywnie dobierać zabawki, które będą służyły Lilce przez dłuższy czas.
Taka właśnie jest ta kuchenka – piękna, wytrzymała, pasująca do prawie każdego wnętrza, ale przede wszystkim pozostawia też spore możliwości personalizacji przy użyciu niewielkiego nakładu pieniędzy i pracy.

kuchenka duktig ikea
kuchenka duktig ikea

Dobra zabawka to taka, która pobudza do aktywności.

Lilka dostała kuchenkę od swojego Chrzestnego z okazji drugich urodzin. Już wtedy czułam, że będzie to rzecz na lata. W przypadku tej zabawki ogranicza tylko wyobraźnia, bo może służyć również jako sklep, bądź poczta.

kuchenka duktig ikea

Co więcej – dzięki dołączonym nóżkom daje możliwość dostosowania wysokości do wzrostu dziecka. Tą konkretną kuchenkę możecie znaleźć
w Ikei. Kosz to 399 zł – porównywalny jest do cen drewnianych kuchenek jakie można znaleźć w internecie.
Pamiętajcie, że jeżeli planujecie zmianę, warto rozejrzeć się również na serwisach takich jak olx.
Tam dokładnie tą kuchnię możecie znaleźć już od 150 zł.

Pewnego dnia w trakcie szukania inspiracji natknęłam się na piękną dziecięcą kuchenkę. Po chwili zorientowałam się, że to właśnie ta, którą mamy! Nie czekając, ani chwili, postanowiłam działać.
W końcu wycieczki do Castoramy to jedne z moich ulubionych. Poniżej znajdziecie koszt wykonanej przeze mnie zmiany i oczywiście efekty.

Produkty, które wykorzystałam do metamorfozy:
 • Farba akrylowa do drewna ( Dulux Rapidry 0,4l )
  Całkiem przypadkowo trafiłam na tą farbę, wybierałam przede wszystkim ze względu na kolor. Ostatecznie zdecydowałam się na ‘przybrudzony róż’. Farba okazała się strzałem w dziesiątkę – pięknie pokrywała powierzchnię bez wcześniejszego szlifowania.
  Koszt: 30 zł ( Castorama)
 • Złoty spray ( Maxi Effect 400ml)
  Ten spray to jest SZTOS, a uwierzcie mi – mam w tym wprawę bo używałam już chyba wszystkich dostępnych sprejów na rynku. Ten okazał się być szybkoschnący, bardzo wydajny i łatwy w użyciu.
  Koszt: 23 zł (Leroy Merlin)
 • Wałek FLOKOWANY ( mini – 6,5 cm)
  To ważne, aby nie był to wałek gąbkowy. Najlepiej wybrać flokowany wałek z pianki poliestrowej, który sprawi, że na malowanej powierzchni nie powstają pęcherzyki powietrza.
  Koszt: 4 zł ( Castorama)
 • Mała kuweta malarska
  Koszt: 5 zł ( Castorama)
 • Mały pędzelek
  Przed użyciem wałka, warto pomalować pędzelkiem wszelkie załamania i trudno dostępne powierzchnie.
  Koszt: ok. 7 zł ( Castorama) – płaski pędzel do farby akrylowej
 • Płyta HDF ( biała lakierowana 68 x 32 cm o grubości 3mm )
  W każdym większym sklepie budowlanych płytę o wybranych wymiarach przycinają zazwyczaj na miejscu. Ja najdłużej czekałam 7 min, ale wiadomo, że czas oczekiwania zależny jest od ilości zamówień oczekujących w kolejce. Zdecydowałam się na białą lakierowaną, ale możesz wybrać taką, która odpowiadać będzie Twojej wizji.
  Koszt: 4 zł ( Castorama ) – wraz z cięciem
 • Gwoździe do przymocowania płyty ( wystarczy ok. 6-8 sztuk )
  Za paczkę 30g zapłaciłam 3,50 zł. Trzeba pamiętać, że należy wybrać te z szerszymi główkami, aby trzymały płytę, natomiast trzon gwoździa nie może być zbyt gruby.
 • Młotek
farba dulux - metamorfoza
ETAP 1 – PRZYGOTOWANIE

Jeżeli Wasza kuchenka nie jest jeszcze złożona, jesteście na wygranej pozycji. Natomiast jeśli planujecie przygotować do malowania złożoną wcześniej kuchenkę, należy rozkręcić górę. Każdy element nadstawki powinien być osobno – to znacznie ułatwi i przyspieszy pracę. Dodatkowo tylko w ten sposób będziemy mogli wyciągnąć drążek.
Z dolnej części należy wymontować drzwiczki, a z nich uchwyty.

ETAP 2 – MALOWANIE

Jak wspomniałam powyżej- ominęłam etap szlifowania. Farba, którą wybrałam, świetnie pokryła powierzchnię kuchenki. Powierzchnia już po 30 min jest sucha w dotyku, jednak rekomendowany czas przerwy przed nakładaniem drugiej warstwy to 2-4h. Jenak ja zdecydowałam się drugą warstwę nałożyć już po godzinie. Po miesiącu użytkowania mogę śmiało stwierdzić, że nie wpłynęło to negatywnie na pokrytą powierzchnię. Dodatkowo pomalowałam również tył kuchenki.

ETAP 3 – LAKIEROWANIE/ SPREJOWANIE

Muszę przyznać, że od kiedy odkryłam spray Maxi Effect Gold (matowy), wszystko co wpadnie mi w ręce, „zamieniam w złoto”. W naszym domu dominują dodatki w tym kolorze, dlatego zdecydowałam się użyć go również malując kuchenkę.
Użycie farby w spray’u nie jest niczym skomplikowanym. Należy oczywiście wstrząsać przez dłuższą chwilę i używać z zachowaniem odpowiedniej odległości od obiektu, który malujemy. W tym wypadku wystarczyły dwie warstwy, aby pięknie pokryć plastikowe elementy. RADA – przed użyciem wypróbuj najpierw na innej powierzchni np. kartonie. Zdarza się, że jeśli niedostatecznie mocno wstrząśniemy, utworzą się zacieki.

ETAP 4 – SKŁADANIE

Po wyschnięciu wszystkich elementów, należy złożyć kuchnię zgodnie z instrukcją. Następnie, za pomocą młotka, przybijamy delikatnie przygotowaną wcześniej płytę HDF w 6- 8 punktach. Płyta zapobiega spadaniu zabawek z tylnej strony, ale stanowi też dodatkowy element ozdobny.

EFEKT KOŃCOWY

Niezależnie od tego jaki kolor wybierzcie i które części zdecydujecie się pomalować, najważniejsza jest radość dziecka. Zachwyty Lilki nie miały końca, a to dla mnie najlepsza nagroda za pracę, którą wykonałam.
Cieszy mnie też fakt, że zrobiłam to sama i to za niecałe 45 zł!
(resztę produktów miałam już w domu, z poprzednich remontów).

kuchenka duktig ikea - metamorfoza
kuchenka duktig ikea - metamorfoza
kuchenka duktig ikea - metamorfoza

OPCJONALNIE:
-> Do blatu, bądź płyty można zastosować okleinę albo tapetę, aby wprowadzić dodatkowy element. Warto wykorzystać taką z motywem/ kolorem, który pojawia się w pokoju dziecka.
-> W drzwiczkach można wymienić uchwyty na drewniane, skórzane lub jakie tylko przyjdą Wam do głowy.
-> Do kompletu można dokupić również drewniane skrzynki na artykuły spożywcze lub naczynia i pomalować je na kolor kuchenki.

Mam nadzieję, że zainspiruję Was do zmian. Wyobraźnia daje nieograniczone możliwości…
Kilka pomysłów na zmianę kuchenki DUKTIG znajdziecie poniżej.

źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com
Share: